Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

ΜΑΚΑΡΙΩΤΑΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΑΜΕΡΙΚΗΣ Π.Ε κκ ΜΙΧΑΗΛ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος κ.κ. Μιχαήλ γεννηθής τη 28η Οκτωβρίου 1969 προσείλθε εις την Ιερά Μονή Παντοκράτορος Αγίου Όρους τη 17η Οκτωβρίου 1987 καρείς Μοναχός Μικρόσχημος τη 13η Μαρτίου 1988.

Στις 17/06/1992 έλαβε κανονικόν απολυτήριον παρά της Μονής της Μετανοίας του με αριθ.πρωτ.188/Φ24 μετά από αίτηση του ιδίου.

Τη 18η Σεπτεμβρίου 1991 εν τη Ιερά Μονή Αντινίτσης εκάρη Μεγαλόσχημος Μοναχός υπό των Τιμίων Χειρών του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου κυρού Δαμασκηνού της Εκκλησίας της Ελλάδος  και εγγράφη εις την Ιερά Μονή Αγίου Βλασίου Στυλίδος με αριθ.πρωτ.456 εγγράφου Κουράς.

Τη 12η Οκτωβρίου 1991 εχειροτονήθηκε Διάκονος εις τον Ιερό Ναό Αγιών Κων/νου και Ελένης Ν.Μαγνησίας Λαμίας.

Τη 15η Νοεμβρίου 1991 εχειροτονήθηκε Ιερομόναχος εις τον Ιερό Ναό Αγίου Αμβροσίου Μητροπολιτικού Μεγάρου Ιεράς Μητρόπολις Φθιώτιδος υπό των Τιμίων Χειρών του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου κυρού Δαμασκηνού με αριθ.πρωτ.572.

Τη 28η Δεκεμβρίου 1991 εώς 12η Ιανουαρίου 1992 έλαβε άδεια κατόπιν προσκλήσεως της Α.Θ.Μ. Πάπα και Πατριάρχου Αλεξανδρείας κυρού Παρθενίου ίνα υπηρετήσει εις τον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Επιτροπείας Καίρου και εις άλλους Ιερούς Ναούς επί επιτροπείας του Επισκόπου Βαβυλώνος κ.κ.Πορφυρίου.

Το 1992 και μήνα Απρίλιο ενετάχθη εις την Ιερά Σύνοδο του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Αυξεντίου (Παλαιού Εορτολογίου).

Τη 28η Μαρτίου 1993 προχειρίστηκε εις το Οφίκιο του Αρχιμανδρίτου υπό του Μητροπολίτου Κεφαλληνίας και πάσης Επτανήσου κ.κ. Μαξίμου αρ.πρωτ.4.

Τη 28η Μαΐου 1993 προχειρίστηκε εις το Οφίκιο του Πνευματικού υπό των Τιμίων Χειρών του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Αυξεντίου αρ.πρωτ.2902.

Το 1995 υπηρέτησε σε δύο Συνοδικές επιτροπές : α) Ποιμαντικής και Θείας Λατρείας ως Γραμματεύς β) Οικονομικών ως Μέλος.

Από το έτος 1992 εώς το έτος 1996 υπηρέτησε εις διαφόρους Ιερούς Ναούς και Ιερές Μονές της  Ιεράς  Συνόδου του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Αυξεντίου.

Κατά το παρόν διάστημα είχε διοριστεί εφημέριος εις την Ιερά Μονή Παναγίας Μυρτιδιωτίσσης Α.Ηλιούπολη Αττικής όπου ανέπτυξε πλούσιο Ιεραποστολικό έργο με κατηχητικά, κύκλους Αγίας Γραφής, αντιαιρετικό αγώνα, επισκέψεις και παροχή εθελοντικής εργασίας εις διάφορα ευαγή ιδρύματα.

Τη 11η Μαΐου 1997 έλαβε τον βαθμό του Μητροπολίτου Ολύμπου υπό τους Μητροπολίτας : α) Ταλαντίου και Λοκρίδος κ.κ. Γερμανού παλαιού εορτολογίου β) Κρήνης και Ανέων κ.κ. Χρυσοστόμου παλαιού εορτολογίου, εν τω Ιερώ Ναώ Ζωοδόχου Πηγής, Αγιού Στεφάνου, Αττικής κατά την Θείαν Λειτουργία. Αριθ.πρωτ.204/26-05-1997.

Τη 10η Ιανουαρίου 2006 ο Μητροπολίτης Ολύμπου προσεχώρησε εις την GREEK ORTHODOX MISSIONARY ARCHDIOCESE OF AMERICA G.O.C. (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΜΕΡΙΚΗΣ Π.Ε.) Κατά το παρόν διάστημα έχει διοριστεί Έξαρχος εν ΕΛΛΑΔΙ δια τις ανάγκες της Ιεραποστολής.

.Στις.02/06/2008 Π.Ε. 15/06/2008 Ν.Η εκλέχτηκε παμψηφεί από την Αγίαν και Ιεράν Σύνοδο ως Αρχιεπίσκοπος της Ιεράς   Συνόδου κατόπιν παραιτήσεως του προκατόχου του λόγο υγείας .

.

·         Κτήτωρ της ανδρώας Ιεράς Μονής των Αγίων Αρχαγγέλων Κερατέας Αττικής,

·         Πρόεδρος της Ιεραποστολικής Αδελφότητας των Αγίων Αρχαγγέλων (εγκεκριμένο Ν.Π.Ι.Δ. από το Κράτος πρωτοδικείου 6206/2000) όπου εδρεύει εις την Ιερά Μονή.

·         Έργο της Αδελφότητας είναι η έρευνα και η προώθηση των Πατερικών κειμένων και των ναμάτων της Ορθοδόξου Πίστεως, διά του περιοδικού της, της ιστοσελίδας της, των συνεδρίων και σεμιναρίων που γίνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.